FİDEBİRLİK Üyeleri İstişare Toplantısı ve İftar Yemeği Organizasyonu ile Bir Araya Geldi

FİDEBİRLİK Üyeleri İstişare Toplantısı ve İftar Yemeği Organizasyonu ile Bir Araya Geldi

salon genel (arkadan)

30 Mayıs 2018 tarihinde, The Marmara Otel/Antalya’da, çoğunluğu Akdeniz Bölgesi Üye kuruluşlarından olmak üzere, 43 üye kuruluştan 55 üye temsilcisinin katılım sağladığı bir istişare toplantısı ve iftar yemeği organizasyonu düzenlendi.

Ana konusu “Döviz Kurlarında Yaşanan Artışın Fide Sektörüne Etkisi, Maliyet Analizi ve Finansal Yönetim” olan toplantının açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kandemir yaptı.

Başkan Kandemir, “Fide sektörünün girdilerinin önemli bir bölümünün döviz kurlarına endeksli olduğunu, kurlardaki artışın fide üretim maliyetlerine doğrudan etki yaptığını, artan maliyetler sebebiyle çiftçinin de fideyi daha pahalıya almak zorunda kaldığını” söyledi.

Başkan Kandemir, “FİDEBİRLİK Yönetim Kurulu olarak, sektör paydaşlarımız olan TÜRKTOB, Ziraat Odaları Birliği gibi kuruluşlarla iş birliği yaparak, Çiftçiye Fide Alım Desteği konusunda Bakanlık nezdinde ciddi girişimlerde bulunmayı planladıklarını” belirtti.

Sektör Danışmanlarından Birol Öncel ise, “Fide Sektörünün Güncel Ekonomisi ve Finans Yönetimi” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının ikinci bölümünde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Altıntaş, “Son 3 Yılın Döviz Kurlarındaki Gelişmeler ve Fide Üretim Maliyetinde Başa Baş Noktası Değerlendirmesi” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantı, üye kuruluş temsilcilerinin aktif olarak katılım sağladığı, konular hakkındaki görüş ve değerlendirmelerini karşılıklı olarak dile getirdiği ve Başkan Rahmi Kandemir’in katılımcılara yaptığı teşekkür konuşması ile son buldu.

Toplantı bitiminde katılımcılar Geleneksel FİDEBİRLİK İftar Yemeği’nde sohbet ederek günün değerlendirmesini yapma imkanı buldular.

salon genel (arkadan) salon genel (önden)

 

rahmi kandemir (1)birol öncelsami altıntaş