Fide Sektörü ve Kamu, Domatexpo Fuarı İçin Kumlucu’da Buluştu

Fide Sektörü ve Kamu, Domatexpo Fuarı İçin Kumlucu’da Buluştu

IMG_9508

26 Eylül 2017 tarihinde, Doyum Restaurant/Kumluca’da, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, AK Parti Kumluca İlçe Başkanı Arif Yavuzer, FİDEBİRLİK Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kumluca bölgesi üye temsilcilerinin de katılımı ile yemekli bir toplantı düzenlendi. 24 kişinin katılım sağladığı toplantıda fide sektörü 16 firmadan 17 temsilci ile hazır bulundu.

16-18 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Domatexpo Fuarı için düzenlenen toplantıda çoğunlukla Fide Sektörünün sorunları görüşüldü.

Domatexpo Fuarı için özellikle Kumluca bölgesi fide firmalarının katılımını ve desteklerini isteyen Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, söz konusu fuarın “Fide Sektörü için büyük bir fırsat olduğunu, fuara GTH Bakanı’nın katılımı için girişimlerde bulunduklarını, fuar kapsamında sektör sorunlarının dile getirilerek çözüme kavuşturulabileceğini” düşündüklerini söyledi.

Milletvekili Atay Uslu, “Devletin domates sorunu ile yakından ilgilendiğini, Sayın Cumhurbaşkanı’nın Rusya’ya gittiğinde elindeki dosyalardan birinin de domates konusu olduğunu, konunun Devlet gündeminden düşmediğini” belirtti. Söz konusu fuar kapsamında, “Fide firmalarının gerekli katılımı ve desteği sağlamaları durumunda, dikkatlerin bu fuara çekileceğini ve bu sayede sektöre ilişkin sorunların daha yüksek bir ses ile dile getirilmesinin sağlanacağına inandığını” söyledi.

FİDEBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kandemir, Domatexpo Fuarı’nın bu yılki temasının Fide olması nedeniyle sektörün duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Birlik olarak fuar duyurusunun tüm üyelere yapılmasına destek olacaklarını, aynı zamanda fuar döneminin bir fırsata dönüştürülerek gelen ziyaretçilere, özellikle de çiftçilere yönelik eğitim programları verilme imkanlarının sağlanması halinde Birliğin bu desteği severek sağlayacağını söyledi.

Fuar organizatörü MSK Fuarcılık sahibi Sedat Kolcuoğlu, talep gelmesi halinde eğitim seminerleri için gereken her türlü desteği sağlayacaklarını, fuarın bu gibi etkinliklerle daha aktif ve daha faydalı geçeceğine inandığı belirtti.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde Fide Sektörü sorunları gündeme getirildi.

FİDEBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kandemir ve Yönetim Kurulu Üyesi Sami Altıntaş, en temel sorunlarımızı Milletvekili Atay Uslu ve Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’ya iletti.

İletilen sorunların başında; Fidede uygulanan KDV oranı ve bölgelere göre dengesizliği, mevsimlik işçi ve sigorta sorunu, 5553 sayılı kanundan kaynaklanan sıkıntılar, akredite bir laboratuarın olmayışı ve elektrik kullanımında tarımsal tarifeden yararlanılamaması konuları detaylı bir şekilde anlatıldı.

Söz konusu konular ile yakından ilgileneceğini söyleyen Atay Uslu; “Sektör sorunlarına ilişkin gerekli notları aldığını, ancak ana başlıklar halinde bir rapor yazılarak kendisine iletilmesi durumunda bu konunun Bakanlıklar nezdinde takipçisi olacağını ve gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduğunu” söyledi ve toplantıya katılan bütün fidelik temsilcilerine tek tek söz vererek, hem fuar hem de sektör sorunları hakkında ki görüşlerini dinledi.

Toplantı sonunda söz alan Rahmi Kandemir, Toplantı organizasyonu için Kumluca Belediye Başkanı’na, konu ile yakından ilgilenen Antalya Milletvekili Atay Uslu’ya ve toplantıya katılan tüm paydaşlara Birliğimiz adına teşekkürleri sundu.

IMG_9496