Doğu Akdeniz Bölgesinde, “Fide Sektörünün Pazar Durumu ve Pazarlamadan Kaynaklanan Sorunları” Konulu Bir Toplantı Yapıldı

Doğu Akdeniz Bölgesinde, “Fide Sektörünün Pazar Durumu ve Pazarlamadan Kaynaklanan Sorunları” Konulu Bir Toplantı Yapıldı

adana mersin istişare top.

31 Ekim 2017 tarihinde, Adana ve Mersin Bölgelerinde faaliyet gösteren FİDEBİRLİK üyeleri ile Çukurova Bölgesinde fide üretimi, pazar durumu ve sorunları konu alan bir toplantı yapıldı. Toplantıya 13 sebze fidesi ile 1 çilek fidesi üreten kuruluşlarımızdan 28 temsilci katıldı.

Toplantıda konuşmacılar daha çok aşağıdaki sorunlara dikkati çekti;

  1. Çiftçi ile fide üreticisini karşı karşıya getiren davalar giderek artıyor.
  2. Fide üreticisinin teslimattan sonraki dönem için sorumluluk sınırının bilinmesi gerekmektedir.
  3. Bu tür davalara müdahil olan Bilirkişiler konu üzerinde yeterli eğitime sahip değiller ve bu durum davaları daha karmaşık hale getirmektedir.
  4. TÜRKTOB bünyesinde bir Hakem Kurulu bulunduğu ve bu kurulun fide üreticisi ile çiftçi arasındaki davalarda yetkili bir kurul olabileceği belirtildi.
  5. Standart tohumlarda hastalık sorunları çok ciddi bir sorun olarak sektörü tehdit ediyor. Bu tür tohumların ve ülkemizde üretilen standart tohumların Bakanlık yetkili laboratuvarları tarafından ciddi bir analizden geçirilmesi gerekmektedir.
  6. Çilek sektörü temsilcisi, kayıt dışı üretilen çilek çeşitleri ile çoğu kez ıslahçı haklarının ihlal edildiğini ve bunun acilen önlenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca bu tür üretimlerde verimliliğin ciddi olarak düştüğüne de dikkat çekildi.

FİDEBİRLİK Yönetim Kurulu üyeleri ve katılımcılar, başta sektörü rahatsız eden davalar ve bu davalara müdahil olan bilirkişilik kurumu konularını tartışarak çözüm yolları üzerinde istişarelerde bulundular. Toplantı katılımcılara verilen bir akşam yemeği ile sona erdi.

 

adana mersin istişare top. 2