Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) 2. Bölge Grup Toplantısı Yapıldı

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) 2. Bölge Grup Toplantısı Yapıldı

batem top. foto

2 Kasım 2017 tarihinde, BATEM toplantı salonunda, Antalya, Isparta, Burdur ve Denizli Bölgeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri temsilcileri, Koordinasyon ve Tarımsal Veri (KTV) Şube Müdürlüklerinden teknik elemanlar ve BATEM çalışanlarından 45 kişinin katılımı ile 2. Bölge Grup Toplantısı yapıldı.

Toplantıda Fide Hastalıkları konusunda Prof. Dr. Hüseyin Basım bir konuşma yaparak özellikle geçtiğimiz ve bu yıl yayla bölgelerinde baş gösteren domates kanseri Clavibacter etmeni olmak üzere fidelerde görülen çeşitli hastalıkların bulaşma kaynakları ve bu hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgiler verdi.

Genel Sekreterimiz Kamil Yelboğa ise “Fideciliğin Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu bir sunu yaptı. Bu bağlamda sektörün 5553 sayılı Tohumculuk Kanunundan kaynaklanan sorunları ile KDV, sezonluk 50 işçi çalıştırma sınırı, sektörün bağımsız ve akredite bir tanı laboratuvarı ihtiyacı ve fide sektöründe kayıt dışı üretim ve satış konularında katılımcıları bilgilendirdi.

batem top. foto 2