Lahanalarda Yeni Bir Virüs: BSD

Güney Afrika Karantina Teşkilatı, lahanalarda hastalık yapan BSD (Brassica Stunting Disease) tehlikesi ile karşı karşıya. Lahana Bodurluk Hastalığı olarak bilinen BSD, bu ülkede 2012 yılında görüldüğünden beri gerek fideliklerde gerekse üreticide zaman zaman sorun yaratan bir hastalık. Bu etmen lahanagil (Cruciferae) familyasının hemen bütün türlerinde görülmekle birlikte en çok zararı lahana çeşitlerinde yapıyor.

Hastalık tohum kökenli olmayıp, fidelerin şaşırtılmasından hemen sonra yetiştirme döneminde görülür. Etmenin ana bulaş kaynağı afitlerdir. Fide sevkinden önce fide  tepsilerinin yaprak bitlerine etkili sistemik bir insektisit solüsyonuna bandırılmasının, hastalığın tarlada çıkışını önlemede önemli bir yöntem olduğu belirtiliyor.

BSD ilk kez Turp Sarılık Virüsü (TuYV) olarak tanımlandı. Bu etmen, lahanalarda %60’a kadar ürün kaybına neden oluyor. Hastalık, lahana (Brassica olerecea var. capitata) yapraklarında mor renklenme, bitkide bodurluk, yan sürgün çıkışı ve iletim sistemlerinde renk bozukluğu ile birlikte zayıf bir kök sistemine neden oluyor.

Kaynak: : www.sutherlandseedlings.co.za/brassica-stunting-disorder