Yeni Bir Işıklandırma Teknolojisi Kimyasal Kullanmadan Zararlı Organizmaları Yok Ediyor

Yeni Bir Işıklandırma Teknolojisi Kimyasal Kullanmadan Zararlı Organizmaları Yok Ediyor

ABD’nin Kolorado eyaletine bağlı bir kent olan Boulder merkezli bir girişim şirketi IntraLight, yapay ışık uygulamalarıyla bitkileri zararlı ve patojenlerden koruyan yeni bir ışıklandırma teknolojisi geliştirdi. Tescilli bir spektrum kullanan IntraLight, gerek zararlı gerekse patojenlerin DNA’sına ciddi şekilde zarar vererek onların hem büyüme ve hem de üreme yeteneklerini yok ediyor.

Bilindiği gibi organik ürünlerine olan talep her yıl giderek artıyor. Örneğin ABD’de organik gıda ürünlerine talebin 60 milyar doları geçtiği bildiriliyor. Bununla birlikte üreticilerin organik üretime kolay ve etkili bir şekilde yönelmeleri için pratik çözümlere ihtiyacı bulunuyor.

Organik tarımda kullanılan organik pestisitler genellikle geleneksel kimyasal pestisitlerden hem daha az etkili ve hem de daha pahalı. IntraLight’ın bu bitki bitki koruma yöntemi, organik üretimde bitkileri pestisitlerden daha düşük bir maliyetle korurken, yetiştiricilerin de organik ve kalıntısız ürün yetiştirmelerine ve güvenle pazarlamalarına olanak sağlıyor.

Kaynakwww.hortidaily.com/article/9436063/intralight-launches-next-gen-pesticide-protecting-crops-without-chemicals

/.intralight.co