EU Plant 2019 Yılı Genel Kurulu Raporu

EU Plant 2019 yılı Genel Kurulu Raporu

14 Şubat 2019

Avrupa Fidecileri Birliği (EU Plant) 14 Şubat 2019 tarihinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi ve Avrupa Tohumcular Birliği (ESA) merkezinde yıllık olağan toplantısını (genel kurulunu) gerçekleştirdi. Toplantıya temsilcilerimiz Sami Altıntaş ve Alper Tevs katıldılar. Toplantı öncesi ev sahibi kurumun Genel Sekreteri Garlish von Essen, EU Plant üyelerine ESA’nın çalışmaları ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı ve toplantı gündemine geçildi. Toplantıya İspanyol ve Fransız delegeler katılmazken İtalya delegesi Brüksel’deki havalimanı grevi dolayısyla ulaşamadığından katılamadılar. Katılımcılar listesi altta verilmiştir;

 1. DE Claudia Trübenbach (Başkan)
 2. DE Simone Trübenbach
 3. DE Uli Natterer
 4. DE Moritz Stader
 5. NL Claudia den Braver
 6. NL Livia Hendriks (partially)
 7. NL Annie Beekenkamp
 8. NL Rob Neijenhof (minutes)
 9. NL Erik Gipmans
 10. NL Erik van der Arend
 11. NL Nico Jongerius
 12. NL Aloysius Claessens
 13. TK Alper Tevs
 14. TK Sami Altintaş
 15. UK James Bean

 

Toplantıda, gündem konuları olan EU Plant lobi çalışmasının durumu, tohum üreticilerinin  üretim aşamasında tohumlara uyguladıkları kimyasallardaki belirsizlikler, ToCV, ToBRFV, Fusariım oxysporum (marul) gibi hastalıkların yaygınlaşmaya başlamış olması, hastalıklar/virüslere karşı yeni üretim protokolleri geliştirilmesi gerekliliği, neonicotinoidlerin yokluğunda marul için insektisit uygulamaları ile EU Plant’ın bundan sonraki yol haritası ile 2019 bütçesi tartışılmıştır;

 1. Lobi faaliyetlerini yürütmesi için anlaşma sağlanan Public Matters firması çalışmanın strateji oluşturma aşamasını üyelerle birebir görüşmeler yaparak oluşturmuş idi. Ancak işin uygulama aşamasına geçilmesinde gecikmeler yaşandı. Öncelikle ortaya çıkarılan planın EU Plant içerisinde tekrar tartışılması ve ‘onaylanması’, çalışmanın verimliliği ve amacına ulaşması anlamında önemliyken gerçekleştirilmedi. Bu süreçte, üyelerin ilgili firma tarafından her aşamada gelişmelerle ilgili bilgilendirilmesi gerekliliği vurgulandı. Bu nedenle EU Plant üyeleri ile daha sık telekonferans görüşmeleri yapılması, bu planlamanın PLANTUM temsilcisi Rob Neijenhof tarafından organize edilmesi kararlaştırıldı.

 

 1. Kuzey Avrupa ülkelerinde geçtiğimiz sezonda sorun olan virus salgınları ve özellikle Almanya’da yoğun görülen ToBRFV virüsü bir hayli tedirginlik yaratmış durumda. Fusarium da aynı şekilde bir tehdit konumunda. Bu durum karşısında Hollanda’lı fide üreticileri yeni hijyen üretim protokolleri geliştirmek için çalışma başlattı. GSPP ile benzer standartlarda ancak daha uygulanabilir ve az maliyette bir çözüm arayışındalar. Türkiye Fide Sektörü olarak biz ise virus problemlerinin ülkemizde ne kadar yaygın olduğunu, bu durum dolayısıyla özellikle açık tarla üretim deseninin tamamen değişmeye başladığını belirttik. Kuzey Avrupa’nın soğuk ve az güneşli şartlarında gerçekleştirilen fide üretimi ile bizim gibi Akdeniz ülkelerinin sıcak şartlarında yapılan fidecilik uygulamaları ve karşılaşılan sorunlardaki farklılıklarının karşılıklı olarak daha iyi anlaşılması gerektiğini vurguladık. Onlar için panik yaratan bu durum bizler için hayatımızın bir parçası olarak algılanıyor. Bu durumu, ‘kullanılabilir fide’ kavramını ortaya attığımızda, özellikle Hollanda’nın algılayamamasından da anlayabiliyoruz zira orada fidelerin hazır olma süreleri hem daha uzun, hem de genelde daha büyük fideler kullanıyorlar. Dolayısıyla çimlenmede yaşanan sorunları, uzun üretim süreçleri içerisinde daha iyi yönetebiliyorlar. Hatta hijyen protokollerinde bile, risklerin farklı olmasından kaynaklanan farklı yaklaşımlara ihtiyaç var. Örneğin Hollanda aşılı domatesleri rockwool kalıplarında, sera zemininde geniş aralıklarla ve alttan sulayarak gerçekleştiriyor. Dolayısıyla, bizlerden farklı olarak bakteriyel salgınların yaşanmasını önemli ölçüde bertaraf etmiş oluyor. Ancak toplantıya İtalyan İspanya ve Fransa temsilcilerinin gelmemesi dolayısıyla anlattıklarımıza destek veremediler. Onların da bulunacağı bir toplantıda bu konuları daha derinine irdelemeyi teklif ettik.

 

 1. EU Plant bütçesi görüşüldü. Üye ülkeler için yıllık aidat ödemesi üzerinde duruldu ancak henüz bir tutar belirlenmedi. Ayrıca, EU Plant’ın geleceği konusunda görüş soruldu. İstenilen katılım sayısına ulaşılmamış olmasına karşın mevcut tüm katılımcılar EU Plant’ın varlığını sürdürmesinin önemli olduğunu belirttiler. EU Plant’ın misyonu ve tüzüğünün yeniden ele alınması kararlaştırıldı. Bu konuda çalışma grubu görevlendirildi. Çalışma Grubuna yeni temsilcimiz Sami Altıntaş dahil edildi. Son olarak, bir sonraki toplantı için 2020 Ocak ayında Essen’de yapılması planlanan toplantı öncesi, 2019 yılı içinde, Fas ya da Polonya’da toplanılmasının faydalı olacağı belirtildi.

 

 

FİDEBİRLİK Yönetim Kurulu

27 Mart 2019